حمام تاریخی قراملک نیازمند توجه مسئولین
حمام تاریخی قراملک نیازمند توجه مسئولین

اعضای شورایاری قراملک با حضور در دفتر تبریز روز از مشکلات پیش آمده در مورد حمام تاریخی این محله تاریخی تبریز سخن گفتند. این حمام که هم‌اکنون در دست مالکان خصوصی است، حتمالا به قدمتی بیش از این نیز دست پیدا کند. از آنجا که مساجد جامع هر محل، در کنار خود دارای حمامی نیز بوده‌اند و قدمت مسجد جامع قراملک به دوره صفویه بازمی‌گردد، حدس زده می‌شود این حمام دارای قدمتی بیش از آن باشد.

اعضای شورایاری قراملک با حضور در دفتر تبریز روز از مشکلات پیش آمده در مورد حمام تاریخی این محله تاریخی تبریز سخن گفتند. این حمام که هم‌اکنون در دست مالکان خصوصی است، به گفته شاهدان زنده در محل بیش از ۱۲۰ سال قدمت دارد که در صورت احیای آن که هم‌اکنون زیر تلی از خاک مانده است، احتمالا به قدمتی بیش از این نیز دست پیدا کند. از آنجا که مساجد جامع هر محل، در کنار خود دارای حمامی نیز بوده‌اند و قدمت مسجد جامع قراملک به دوره صفویه بازمی‌گردد، حدس زده می‌شود این حمام دارای قدمتی بیش از آن باشد.

اعضای شورایاری قراملک در دفتر تبریز روز
از راست: دکتر عیوضی و آقای فرخی عضو شورایاری قراملک و آقای شجاع یکی از مالکان این بنا

اما مشکلات پیش آمده بر سر راه مالکان خصوصی و عدم خرید این ملک توسط میراث فرهنگی یا شهرداری باعث نارضایتی اهالی شده است. خالی ماندن این ملک (که حمام به شکل سالم در زیر آن دفن شده است) باعث ایجاد مشکلاتی برای اهالی شده است که وقتی مالکان خصوصی به قصد ساخت بنای جدید بر روی آن به شهرداری مراجعه کرده‌اند، با وجود داشتن پروانه ساخت و اجازه از سوی مراجع قانونی، وقتی با مخالفت دوستداران فرهنگ و هویت قراملک روبرو شده‌اند، اعلام آمادگی کرده‌اند که با شهرداری یا میراث فرهنگی برای فروش و یا تعویض این ملک همکاری کنند که تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

مشکلات مالک بنا

یکی از مالکین این حمام تاریخی که همراه اعضای شورایاری قراملک در دفتر تبریز روز حضور پیدا کرده بود، با در دست داشتن تمامی مجوزهای قانونی گفت: ما بخاطر دغدغه اهالی برای از بین نرفتن این حمام،‌ بیشتر از ۵ سال است که دست نگه‌داشته‌ایم و صبر کرده‌ایم و حتی یک دیوار که باعث راحتی اهل محل از گرد و غبار حاصل از این ملک می‌شویم دور آن ایجاد نکرده‌ایم. چون معتقدیم اولویت با احیای این بنای تاریخی است.

آقای شجاعی که خود از اهالی این محله تاریخی است، با اشاره به عدم اشتیاق میراث فرهنگی و شهرداری برای خرید این ملک افزود: حتی اگر کسی با علاقه شخصی خود حاضر به احیای این حمام باشد، حاضریم با شرایط مناسبی آن را در اختیار این شخص قرار دهیم. او با بیان این مطلب که اگر خودشان توانایی احیای این بنا را داشتند حتما این کار را انجام می‌دادند، از مسئولین شهری درخواست کردند که بخاطر اهمیت این اثر تاریخی برای اهالی محل، راه حلی برای این مشکل پیدا کنند.

گفتنی است محله قراملک، یکی از محلات تاریخی تبریز است که فرهنگ و هویت ارزشمندی را داراست ولی به مرور زمان، تمامی بناهای تاریخی آن جز مسجد جامع این محله از بین رفته است و در صورت از بین رفتن دو حمام تاریخی این محله که هر دو دارای وضعیتی مشابه هستند و نیز قبر اصلی و کرم که تنها نشان مختصری از آنها باقی مانده است، دیگر اثری از پیشینه تاریخی این محله وجود نخواهد داشت و چند گوهرتابناک گنجینه تبریز قدیم، از صحنه روزگار محو خواهد شد.